Stomatologia dziecięca

Najmłodsi pacjenci zasługują na to, aby zadbać o nich w szczególny sposób. Dlatego Państwa dziecko w naszej klinice zawsze może liczyć na indywidualne podejście oraz wysoką empatię Zespołu. Przez 13 lat działalności, jako klinika rodzinna, opracowaliśmy szereg metod, pozwalających nawet najbardziej nieufnym dzieciom poczuć się w trakcie wizyty bezpiecznie i komfortowo. Kiedy Państwa dziecko już usiądzie na fotelu stomatologicznym, uśmiechnięty stomatolog odwróci jego uwagę od zabiegu, wyświetlając ciekawą bajkę. Znieczulając ząb przed zabiegiem lekarz wykorzysta smakowy żel znieczulający, bardzo lubiany przez dzieci. A na koniec wizyty wręczy małemu bohaterowi drobny prezent.
Państwa dziecko nie było jeszcze na wizycie adaptacyjnej? A może ostatnia wizyta u stomatologa nie należała do najprzyjemniejszych i teraz dziecko po prostu boi się kolejnej? W każdej z tych sytuacji możemy Państwu pomóc.
Zapraszamy na wizytę z dzieckiem.

Wizyty adaptacyjne

Dziecięca ciekawość Świata… - właśnie to wykorzystujemy podczas wizyty adaptacyjnej, aby przekonać Małego Pacjenta, że gabinet stomatologiczny to fascynujące miejsce, do którego warto wracać. Dla większości dzieci największą atrakcję stanowi fotel stomatologiczny, szczególnie możliwość jazdy w górę i w dół. U części dzieci zdecydowanie większe zainteresowanie wzbudza konsola, zwłaszcza, że pod czujnym okiem doświadczonego i przeszkolonego personelu mogą pobawić się ssakami, pomanipulować przyciskami konsoli i zaznajomić się ze wszystkim, co je zainteresuje. Obowiązkowy punkt każdej wizyty adaptacyjnej stanowi symulacja zabiegu stomatologicznego - w tym celu najpierw dmuchamy dziecku w rączkę, potem w ząbki, co najczęściej kończy się radosnym śmiechem malucha. Na koniec wizyty przyszły Mały Pacjent otrzymuje od lekarza nagrodę. Wielu Rodziców twierdzi, że ich Pociecha potrafi się domagać kolejnej wizyty u "tej fajnej Cioci" nawet przez kilka tygodni po wizycie adaptacyjnej.

Profilaktyka ortodontyczna u dzieci

Profilaktyka ortodontyczna to podstawa dbania o piękne i zdrowe zęby, a co za tym idzie promienny uśmiech i doskonałe samopoczucie każdego Pacjenta. Wcześnie wykryta i wyleczona nieprawidłowość w ustawieniu zębów może zapobiec późniejszym problemom z próchnicą, czy chorobami przyzębia. U dzieci istnieje niezaprzeczalnie więcej możliwości leczenia, gdyż możemy wpływać na wzrost kości szczęk. Dlatego tak ważne jest zgłoszenie się z dzieckiem w odpowiednim czasie na konsultację ortodontyczną, aby nie przeoczyć najwłaściwszego momentu na rozpoczęcie leczenia. 
Jeżeli nie ma niepokojących sygnałów wcześniej – zapraszamy z dzieckiem na pierwszą wizytę ortodontyczną najpóźniej w 6-8 roku życia.

Lakierowanie (fluoryzacja)

Po wizycie adaptacyjnej nadchodzi czas na pierwszy, stomatologiczny zabieg. Najlepiej nadaje się do tego lakierowanie, czyli pokrycie powierzchni zębów Małego Pacjenta lakierem fluorowym. Systematyczne lakierowanie zębów mlecznych i stałych z wysokim prawdopodobieństwem uchroni dziecko przed koniecznością przeprowadzenia bardziej inwazyjnych zabiegów. Dlatego zapobiegliwi rodzice, zgodnie z zaleceniami przyprowadzają swoje dzieci na fluoryzację co pół roku, a w przypadku najmłodszych dzieci - nawet co kwartał.

Lakowanie zębów

Lakowanie to bardzo ważny zabieg, polegający na uszczelnieniu bruzd świeżo wyrżniętych zębów trzonowych i przedtrzonowych.Lakowanie powinno być wykonane w ciągu 3 miesięcy od pojawienia się zęba w jamie ustnej, wtedy jest największa szansa, że próchnica nie zainfekowała jeszcze tkanki.
Wykonywane jest około 6 roku życia, z chwilą pojawienia się zębów stałych u dzieci (szóstek). Na lakowanie dzieci przychodzą z różną częstotliwością do ok.13 roku życia, gdyż czas wyrzynania się zębów nie jest ściśle określony. Częste wizyty kontrolne pozwolą wykonać ten zabieg we właściwym momencie. Dzięki temu zęby zostaną zabezpieczone przed próchnicą. Lekarz poinformuje Państwa o terminie lakowania zębów Waszych dzieci.

Lapisowanie

Lapisowanie to technika, polegająca na nasączaniu powierzchni zęba mlecznego 40% roztworem azotanu srebra. Technikę tę stosuje się w przypadku, gdy większa część powierzchni zęba jest już mocno zniszczona przez próchnicę i nie da się założyć wypełnienia. Z roztworu wytrąca się samo srebro, które ma silne właściwości bakteriobójcze. Pozwala to zatrzymać próchnicę i dzięki temu zęba nie trzeba usuwać. Jest to bardzo ważne, ponieważ przedwczesne usuwanie zębów mlecznych grozi późniejszymi wadami zgryzu. Technika ta wiąże się jednak z zabarwieniem zęba na charakterystyczny czarny kolor sczerniałego srebra. Zabieg trwa około 1 minuty na jeden ząb. Zabieg stosowany jest w przypadku zębów mlecznych.

Leczenie w gazie rozweselającym

Dla pacjentów z przykrymi doświadczeniami u stomatologa, którzy pomimo wszystko nie potrafią przełamać swojego lęku i nie można ich leczyć tradycyjnymi metodami mamy specjalną propozycję. Leczymy ich w " gazie rozweselającym". Jest to całkowicie bezpieczna metoda, stosowana od wielu lat na świecie. Polega ona na tym, że podczas zabiegu mały pacjent ma na nosie maseczkę, przez którą oddycha, a działanie gazu powoduje zniesienie uczucia lęku i niepokoju oraz znaczne zmniejszenie odczucia bólu.

Gaz rozweselający ( podtlenek azotu) jest bardzo bezpieczny i nieszkodliwy, jest to mieszanka tlenu i azotu. Stosowany jest między innymi w szpitalach jako premedykacja (uspokojenie) przed zabiegami operacyjnymi.
Gaz rozweselający wdycha się za pomocą maseczki, zakładanej na nos.
Każdy pacjent ma swoją maseczkę.
Lekkie oszołomienie i uspokojenie, jakie wywołuje działanie gazu jest bardzo przyjemne, redukuje w znacznym stopniu lęk i powoduje przyjemne sny na jawie.

Przeciwwskazania stosowania podtlenku azotu:
Przeziębienie, przerost migdałków gardłowych- niedrożność górnych dróg oddechowych
Pierwszy trymestr ciąży
Choroby psychiczne
Stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis
Rozedma płuc, roztrzenie oskrzelowe
Alkoholizm

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.sedacja.pl