Protetyka

Mają Państwo braki w uzębieniu, które chcieliby Państwo uzupełnić?
Albo mają Państwo własne zęby, tylko ten ich wygląd… - no cóż, mógłby być zdecydowanie lepszy!
Każdy pacjent, który znajduje się w jednej z powyższych sytuacji może skorzystać z wygodnych i estetycznych rozwiązań, które oferuje nowoczesna protetyka. W ciągu ostatnich 13 lat z leczenia protetycznego w naszej klinice skorzystało już blisko 5 tyś pacjentów! Dzięki współpracy ze sprawdzonymi laboratoriami protetycznymi, które gwarantują wysoką jakość i trwałość wykonywanych uzupełnień, nasi pacjenci przez długie lata cieszą się funkcjonalnymi oraz estetycznymi efektami leczenia. Który z dostępnych rodzajów odbudowy spełni Państwa oczekiwania?

Korony

Korony protetyczne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą w estetyczny sposób odbudować zniszczone zęby. Pozwala ono na uzyskanie prawidłowej funkcji narządu żucia oraz poprawia rysy twarzy.
Odpowiednio wykonana korona protetyczna służyć może pacjentom przez kilkanaście lat.
Przed decyzją o wykonaniu korony lekarz wykonuje badanie RTG, często okazuje się, że trzeba przeleczyć ząb kanałowo, a następnie jako wzmocnienie wykonać wkład koronowo-korzeniowy.
W swojej ofercie mamy korony:
pełnoceramiczne - superestetyczne, wykonane w całości z porcelany, wyglądają jak naturalne zęby oraz na podbudowie metalowej – pod porcelaną jest „czapeczka z metalu”

Licówki porcelanowe

Licówka to cieniutki porcelanowy listek, przyklejany na zewnętrzną powierzchnię zęba. Jakość użytego materiału pozwala uzyskać kolor i przezierność naturalnego zęba. Technika ta służy do pokrycia nieestetycznych powierzchni wargowych zębów przednich, koryguje przebarwienia trudne do usunięcia metodą wybielania, wydłuża patologicznie starte zęby, maskuje pęknięcia i ubytki zębów, zamyka zbyt duże przestrzenie (diastemy) między zębami, koryguje kształt i odbudowuje odłamane fragmenty zębów. Licówka porcelanowa w dużym stopniu oszczędza zdrowe tkanki zęba, który zostaje poddany bardzo niewielkiej preparacji przygotowanej jedynie w obrębie szkliwa (ok 0,8 mm). Wykonanie licówek jest pracą bardzo precyzyjną przynoszącą piękny i trwały efekt.

Mosty

Mosty są rozwiązaniem dla osób z pojedynczym lub kilkoma brakami zębowymi. Należą do stałych uzupełnień protetycznych, to znaczy, że są one zacementowane na stałe na zębach własnych pacjenta. Stanowią bardzo komfortowe i wygodne rozwiązanie protetyczne. Za pomocą protetycznych mostów stomatologicznych uzupełnia się braki jednego lub kilku zębów. Most zawieszony na własnych zębach filarowych pacjenta odtwarza brakujące zęby. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. W naszej klinice oferujemy mosty:
pełnoceramiczne i licowane porcelaną.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe to małe uzupełnienie stosowane w protetyce. Umieszczone jest na stałe w jamie ustnej pacjenta w celu wzmocnienia lub odbudowy struktury zęba. Są stosowane gdy w kości istnieje zdrowy, przeleczony kanałowo korzeń.
Najczęściej wykorzystuje się do ich wykonania włókno szklane, stopy złota stopy chromowo-kobaltowe oraz tlenek cyrkonu.

Inlay - onlay

czyli wkład lub nakład zębowy - to stałe wypełnienie, stosowane w rozległych ubytkach zębów bocznych (przedtrzonowych i trzonowych). Stanowią one alternatywę wypełnień tradycyjnych np. kompozytowych. Umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego (guzków, bruzd i punktów stycznych między zębami).
Inlay i onlay wykonuje się w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków. Najczęściej wykonywane są z porcelany ze względu na jej uniwersalne właściwości, ale można je wykonać również ze stopów złota, materiałów kompozytowych lub jako kompozycja złożona np. złoto i ceramika. Inlay i onlay mają wiele zalet, są trwałe,ich żywotność może sięgać nawet 30 lat. Inlay porcelanowy jest bardzo estetyczny i odporny na ścieranie. Odbudowany ząb wygląda bardzo naturalnie i może nadal spełniać swoje funkcje szczególnie dzięki precyzyjnej odbudowanie kształtu anatomicznego.

Protezy szkieletowe metalowe

Jeżeli w jamie ustnej brakuje wielu zębów, a warunki anatomiczne nie dają możliwości na uzupełnienie braków mostem protetycznym, to konieczne jest wykonanie uzupełnień protetycznych ruchomych, czyli wyjmowanych.
Najlepszymi i „najzdrowszymi” są zębowe protezy – szkieletowe, które w sposób fizjologiczny przenoszą siły żucia i nie powodują takich zaników wyrostka zębodołowego jak protezy osiadające. Są dobrze akceptowane przez pacjentów. Szybka adaptacja jest spowodowana również niewielkimi (jak na protezę) rozmiarami oraz tym, że pozostawia ”odkryte” fragmenty pola protetycznego (np. podniebienie, fragmenty dziąseł).
Protezy szkieletowe można zamocować na zębach poprzez specjalne zamki, zatrzaski lub zasuwy, co znacznie poprawia ich efekt estetyczny.

Protezy acetalowe

Protezy szkieletowe acetalowe są alternatywą dla klasycznych protez szkieletowych wykonanych z metalu. W odróżnieniu od nich wykonane są z acetalu – elastycznego materiału o wysokiej homogenności, odpornego na zginanie. Protezy acetalowe są również odpowiednie dla osób z alergią na metale.
Acetal można dobrać w kolorze dziąsła lub dopasować do koloru zębów, co zapewnia małą widoczność klamer.

Protezy akrylowe

Protezy osiadające są wykonanymi z tworzywa akrylowego ruchomymi protezami. Stosuje się je przede wszystkim w przypadkach bezzębia lub rozległego braku w uzębieniu, gdy niemożliwe jest wykonanie innych rodzajów uzupełnień takich jak mosty czy protezy szkieletowe.
Wykorzystywane są również jako protezy tymczasowe w okresie gojenia po zabiegach chirurgicznych lub w trakcie adaptacji do nowej wysokości zwarcia np. protezy nakładowej przy dużym starciu zębów przed uzupełnieniem stałym jak mosty czy implant.