Choroby przyzębia

Choroby przyzębia, nazywane potocznie parodontozą należą do jednych z najbardziej rozpowszechnionych chorób jamy ustnej i są bardzo częstą przyczyną utraty zębów (zajmują 2 miejsce po próchnicy).

Jak przebiega choroba?

W początkowym okresie choroby zaobserwować możemy ciągłe bądź nawracające stany zapalne dziąseł, dziąsło brzeżne obniża się, odsłaniając szyjki zębowe, bardzo często powodując nadwrażliwość - to powinno zaalarmować pacjenta i skłonić do jak najszybszego zgłoszenia się do stomatologa, celem zdiagnozowania i leczenia choroby Jeśli naprawdę nic już nie da się zrobić i ząb trzeba usunąć - wstawiamy implanty.
Jeżeli leczenie nie zostanie podjęte, powstaje patologiczna kieszonka dziąsłowa, która z czasem się pogłębia i rozpoczyna się niszczenie ozębnej oraz kości. Mamy wówczas do czynienia z głęboką postacią choroby. Zęby ulegają rozchwianiu, tworzą się kieszenie kostne, w krańcowej postaci choroby korzenie zębowe tkwią praktycznie w samym dziąśle, zamiast w kości. Na tym etapie pacjent jest w stanie "wyjąć ząb palcami".

Leczenie chorób przyzębia

Pierwszym krokiem w leczeniu chorób przyzębia jest profesjonalne usunięcie kamienia nazębnego (nad i poddziąsłowego) przy użyciu systemu ultradźwięków ewentualnie polerowanie powierzchni cementu korzeniowego oraz odpowiednie leki, zmniejszające bądź likwidujące stan zapalny.
Jeżeli są wskazania, stosujemy zabieg kiretażu. W bardziej zaawansowanym etapie choroby przy rozchwianiu zębów oraz dużych zanikach tkanek przyzębia stosuje się stabilizację zębów. Wykonuje się ją za pomocą specjalnych szyn, lub koron lub mostów tymczasowych. Są jednak przypadki, w których wzmocnienie zębów szyną czy koronami oraz kuracja farmakologiczna są niewystarczające. Wówczas po unieruchomieniu zębów wykonujemy zabiegi z zakresu Sterowanej Regeneracji Tkanek. Są to wysokospecjalistyczne zabiegi chirurgiczne z użyciem specjalnych biomateriałów pobudzających zanikłe tkanki przyzębia do regeneracji. W ten sposób możemy w znacznym stopniu przywrócić funkcję i estetykę zanikłych dziąseł i zniszczonych zębów.
Stosujemy również metodę sterowanej regeneracji kości, co ma zasadnicze znaczenie dla pacjentów przygotowywanych do procesu wszczepienia implantów